INNE OSIĄGNIĘCIA 2018/2019

04.05.2019
Uczniowie 35 Gimnazjum i 47 Liceum Ogólnokształcącego w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Od zielnika do laboratorium” pojechali w kwietniu na wycieczkę do Bydgoszczy. Odwiedzili tam Muzeum Mydła i Historii Brudu, prezentujące eksponaty oraz akcesoria związane z utrzymywaniem higieny przez człowieka, a w szczególności historię produkcji i używania mydła.
Bydgoskie Muzeum przedstawia historię brudu i higieny od czasów starożytnych aż po współczesność. Uchodzi za jedną z nielicznych tego typu placówek w Europie.
W ramach pobytu w Muzeum uczniowie nie tylko podziwiali eksponaty i słuchali opowieści przewodnika, ale także uczestniczyli w warsztatach, podczas których sami tworzyli mydła, indywidualnie dobierając kształty, kolory i zapachy.
W czasie wycieczki młodzież odwiedziła także Manufakturę słodyczy, w której miała możliwość poznać historię czekolady, a w ramach warsztatów wyprodukować wymarzoną czekoladkę.
Pełna wrażeń wycieczka zakończyła się spacerem po bydgoskiej Starówce oraz odpoczynkiem na Wyspie Młyńskiej nad rzeką Brdą.
Autorzy innowacji: Sławomira Matuszko, Marta Supernat, Hanna Karska - Buczek, Adam Marcinkowski.

image image
image image
image image
image image

21.03.2019
21.03.2019 r. w szkole z okazji Dnia Nowych Technologii w Edukacji odbyły się warsztaty. Gościliśmy starszego wizytatora z Łódzkiego Kuratorium Oświaty pana Piotra Patorę oraz szóstą klasę ze Szkoły Podstawowej nr 199. Wszyscy super się bawili podczas programowania robotów Lego Mindstorms, zajęć z e-sportu, rozwiązywania zadań z kodami QR czy angielskich testów w chmurze. Serdeczne podziękowania dla pana dyrektora Wojciecha Ulatowskiego, pani wicedyrektor Marty Supernat, koleżanek: Ewy Krzyczmonik, Ewy Buchowicz, Ewy Zych, Moniki Madaj, Beaty Gralewskiej, Magdaleny Pietrzykowskiej, Hanny Karskiej-Buczek, Bogusławy Kwiatkowskiej oraz klasy 3b i 3a.
Zapraszamy w przyszłym roku.
Organizator: Adam Marcinkowski

image image
image image
image image
image image
image image
image image

10.03.2019
Dnia 7 marca 2019 roku uczniowie klasy 3a i 3c gimnazjum pod opieką p.Beaty Gralewskiej, p.Magdaleny Jakuszewskiej oraz p.Hanny Karskiej - Buczek pojechali na wycieczkę do Warszawy, której głównym celem było odwiedzenie miejsc związanych z bohaterami Kamieni na szaniec Aleksandra Kamińskiego. Wyprawa rozpoczęła się od spaceru alejkami Cmentarza Powązkowskiego, następnie uczniowie zwiedzili Muzeum Więzienia Pawiak, w którym w czasie II wojny światowej przebywał Janek Bytnar, następnie udali się do Mauzoleum Walki i Męczeństwa, mieszczącego się w dawnej siedzibie Gestapo przy alei Szucha. Pani przewodnik pokazała młodzieży miejsca, gdzie odbywały się akcje Małego Sabotażu, a także słynna akcja dywersyjna pod Arsenałem - odbicie Rudego z rąk gestapowców. Uwieńczeniem naszej wycieczki była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Ciekawa opowieść przewodników oraz interaktywna forma zwiedzania przyczyniły się do poszerzenia wiedzy uczniów na temat wydarzeń II wojny światowej. Wycieczka, będąca ciekawą lekcją historii, uświadomiła młodzieży, jak straszną rzeczą jest wojna.

image image
image image
image image

22.12.2018
Dn.14 .12.2018r. w siedzibie Łódzkiego Oddziału Okręgowego PCK odbył się etap rejonowy XXVII Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Zycia PCK. Uczeń XLVII LO z kl. II A Filip Przytuła został zdobywcą III miejsca. Gratulacje.!

image image

22.12.2018
W ramach współpracy międzynarodowej naszej szkoły ze szkołami zza Wschodniej granicy, tym razem nasi trzecioklasiści przesłali swoim rówieśnikom ze szkoły w Doniecku życzenia powodzenia i sukcesów z okazji Olimpiady z Języka Rosyjskiego i Literatury Światowej. Jednocześnie, zaprosili ich do odwiedzenia naszego kraju w ramach wymiany międzynarodowej.
Film można pobrać stąd.


17.12.2018
Dnia 12. 12.2018 roku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu językowo - plastycznego pt. " Ja- fuer die deutsche Sprache"/ "Tak - dla nauki języka niemieckiego". Celem konkursu było pokazanie w sposób plastyczny, dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego i zachęcenie młodzieży do zainteresowania się krajami niemieckojęzycznymi, jak i samym językiem Goethego. Przy ocenianiu prac konkursowych brano pod uwagę kreatywność, estetykę, precyzję wykonania, czytelność przekazu oraz zgodność z hasłem konkursu.
Decyzją jury najlepszą pracę wykonał Patryk Walkowski z kl.3a;
II miejsce zajęły Małgorzata Cynarska i Agata Wiśniak z kl.3A;
III miejsce - Daria Morawska kl.3A.
Serdecznie gratuluję zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu!
Małgorzata Stosio - n-el języka niemieckiego

image image
image image

13.12.2018
Z przyjemnością informujemy, że w dniu 12.12.2018 Panie Anna Kruk-Zielińska i Anetta Kowalska za szczególne zasługi dla NSZZ Solidarność w dziedzinie oświaty i wychowania otrzymały Złotą Odznakę Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność. Gratulujemy!

image

09.12.2018
W tym roku w ramcah Świątecznego worka obfitości odbyło się szereg imprez: dekoracyjne składanie serwetek oraz ubieranie choinki, warsztaty plastyczne, kiermasz ksiązek i świątecznych rozmaitości, koncert, manufaktura świątecznych mydełek, programowanie choinki, kawiarenka wiedeńska i inne. Poniżej galeria zdjęć z tej imprezy.

image image
image image
image image
image image
image image
image image
image image
image image
image image
image image
image image
image image
image image
image image
image image
image image
image image
image image
image image
image image

08.12.2018
W dniach 3.12.-4.12. w Soczi odbyło się V Międzynarodowe Forum Pedagogiczne dla nauczycieli języka rosyjskiego jako ojczystego i obcego. Wśród ponad 400 pedagogów z 20 krajów i 80 regionów Rosji był również p. Kamil Dyjankiewicz, nauczyciel języka rosyjskiego w naszej szkole. Tegorocznym tematem spotkania była: "Norma językowa. Rodzaje i problemy". Podczas dwudniowego pobytu w rosyjskim kurorcie pedagodzy uczestniczyli w licznych panelach dyskusyjnych, okrągłych stołach i warsztatach, które w szczególności dotyczyły sposobów nauczania języka rosyjskiego jako ojczystego i obcego na różnych etapach edukacji. Integralną częścią Forum był program konkursowy, podczas którego uczestnicy prezentowali swoje programy autorskie. W tegorocznej edycji do ścisłego finału weszło ponad 40 projektów, wśród których był projekt naszego rusycysty: Innowacje w nauczaniu języka rosyjskiego jako obcego. Podczas 20 minutowego wystąpienia p. Kamil Dyjankiewicz przedstawił innowacyjne rozwiązania, które każdego dnia stosuje na swoich lekcjach. Wykład naszego pedagoga został przyjęty entuzjastycznie, czego efektem była chęć wymiany doświadczeń.

image image
image image
image image
image image

07.12.2018
Dnia 5 grudnia 2018 roku w Klubie Nauczyciela odbyło się spotkanie członków i sympatyków Polskiego Towarzystwa Dysleksji, podczas którego podsumowano tegoroczne łódzkie obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji, objęte Honorowym Patronatem przez Panią Prezydent Hannę Zdanowską. Nasza szkoła otrzymała podziękowanie za aktywne włączenie się w obchody XVI ETŚD. Pogratulowano nam bogatej oferty ciekawych i kreatywnych działań na terenie szkoły. Podczas spotkania przewodnicząca PTD podkreśliła, że byliśmy jedyną szkołą ponadpodstawowa w Łodzi, która aktywnie włączyła się w obchody XVI ETŚD. Zespół do spraw dysleksji, działający na terenie ZSO nr 8, kieruje gorące podziękowania do wszystkich nauczycieli zaangażowanych w ten projekt.

image

29.11.2018
W dniach 19 - 24 listopada 2018 roku nasza Szkoła Przyjazna Uczniom z Dysleksją, jak co roku od szesnastu lat, włączyła się w obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji. Jest to projekt Polskiego Towarzystwa Dysleksji, mający na celu uświadomienie społeczeństwu, czym jest dysleksja i z jakimi problemami borykają się osoby nią dotknięte. Stara się on także propagować różne formy pomocy uczniom z dysleksją. W tym roku obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji odbywały się pod hasłem: Matematyczne inspiracje. Chciano w ten sposób zwrócić uwagę, że uczniowie z dysleksją mają także problemy z nauką przedmiotów ścisłych. Na terenie naszej szkoły koordynatorem działań ETŚD był Zespół do spraw dysleksji. Jak co roku przybliżone zostały sylwetki słynnych dyslektyków, przeprowadzono tematyczne warsztaty, konkursy: Mistrz Kaligrafii 2018/2019 oraz My Small Victory, odbyły się lekcje, a także spotkanie z rodzicami poświęcone problematyce dysleksji. Propagowano również program edukacyjno-terapeutyczny Ortograffiti jako wsparcie dla osób z dysleksją. Dnia 22 listopada 2018 roku gościliśmy na terenie naszej szkoły uczniów dyslektycznych oraz ich nauczycieli z czterech widzewskich szkół podstawowych: SP 12, SP 33, SP 37 oraz SP 199.Zorganizowaliśmy dla naszych gości warsztaty, następnie uczniowie obejrzeli prezentację o słynnych osobach z dysleksją. Gościem specjalnym naszej szkoły w tym dniu była pani Teresa Wejner-Jaworska - przewodnicząca łódzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Dysleksji.Nauczyciele zaangażowani w działania ETŚD: p.Beata Gralewska, p.Sławomira Matuszko, p.Joanna Pawlak, p.Marta Grzegorczyk, p. Hanna Karska-Buczek, p.Danuta Węgrowska, p.Monika Madaj, p.Magdalena Pietrzykowska, p.Dorota Jakuszewska, p.Ewa Żebrowska-Zych, p.Beata Batorowicz-Sebastjańska, p.Adam Marcinkowski serdecznie dziękują wszystkim uczniom ZSO nr 8 oraz zaproszonym gościom za zaangażowanie podczas działań warsztatowych i mile spędzony czas.

image image
image image
image image
image image
image image

21.11.2018
W niedzielę, 18 listopada 2018 roku, w Muzeum Miasta Łodzi odbyło się podsumowanie programu ŁÓDZKIE OBLICZA NIEPODLEGŁEJ, realizowanego od maja do listopada 2018 roku w naszym mieście przez Muzeum Miasta Łodzi i instytucje z nim współpracujące. Nasza szkoła także została zaproszona do tego programu. Od maja 2018 roku realizowaliśmy projekt edukacyjny ODKRYWAMY STARY CMENTARZ PRZY ULICY OGRODOWEJ. ŁÓDZCY BOHATEROWIE NIEPODLEGŁEJ. Podczas uroczystej gali, wśród zaproszonych gości zaleźli się też reprezentanci ZSO nr 8: pani dyrektor Marta Supernat, pani Beata Gralewska - nauczyciel matematyki oraz pani Hanna Karska-Buczek - nauczyciel języka polskiego, koordynatorki projektu na terenie ZSO nr 8. Zaproszeni na galę goście mogli obejrzeć wystawę plakatów wykonanych w ramach działań projektowych przez naszych uczniów oraz zapoznać się z prezentacją przedstawiającą występ uczniów z klasy 3a 35 Gimnazjum oraz IA i IC 47 LO, który miał miejsce w Sali Lustrzanej Pałacu Poznańskiego dnia 18 października 2018 roku. Nasza szkoła otrzymała od pana Cezarego Pawlaka, reprezentującego Muzeum Miasta Łodzi, gorące podziękowania za zaangażowanie i wzorową realizację projektu, dzięki któremu uczniowie poszerzyli swą wiedzą o łódzkich bohaterach Niepodległej.
Prezentacja
Link do relacji TVP 3

image image
image image

14.11.2018
9 listopada w ramach obchodów rocznicowych odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się w naszej szkole niezwykły koncert. Uczniowie klas III LO, II A, IIIa przygotowali pod kierunkiem p. Marcina Augustyniaka przedstawienie liryczno-muzyczne. Przy wypełnionej gośćmi sali wybrzmiały najpopularniejsze pieśni patriotyczne, recytowano wiersze a całość uświetnił swym koncertem zespół akordeonowy absolwentów Łódzkiej Szkoły Muzycznej im. A. Tansmana.
Występ dostarczył obecnym wielu wzruszeń i emocji. Zaangażowanie naszych uczniów zostało docenione kilkuminutową owacją publiczności i wieloma ciepłymi słowami, wypowiadanymi ze sceny przez naszych gości. Był to piękny, pełen emocji i wzruszeń wieczór, zakończony ogniskiem przy którym odczytano apel poległych.
Po oficjalnych uroczystościach wszyscy goście zostali zaproszeni na okolicznościowy tort niepodległościowy.

image image
image image
image image
image image
image image

31.10.2018
6 października rozpoczął się Europejski Tydzień Kodowania i będzie trwał do 21.10. Jak co roku, również nasza szkoła bierze w nim udział.
Ale czym właściwie jest kodowanie? Okazuje się, że to nauka przyszłości i choć brzmi bardzo poważnie, to może być równie dobrze cudowną zabawą...
Nasi uczniowie zmierzyli się zakodowanymi zadaniami z matematyki jak i również z programami Code Combat i Scratch 3.0.
Opiekunowie: Monika Madaj, Beata Gralewska, Ewa Buchowicz, Ewa Żebrowska Zych, Adam Marcinkowski, Danuta Węgrowska, Magdalena Jakuszewska, Paulina Banasiak.

image image
image image
image

29.10.2018
27 X uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w Rajdzie z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości organizowanym przez oddział PTTK – Łódź -Polesie i SP 199. Po pokonaniu pierwszej trudności związanej z dotarciem na start, rozpoczęliśmy marsz trasą, której przystanki związane były z tematyką rajdu. Odwiedziliśmy Cmentarz Wojenny w Wiączyniu Dolnym, gdzie zapaliliśmy znicze na mogiłach żołnierzy poległych w I wojnie światowej, a p. Augustyniak bardzo ciekawie opowiedział o Bitwie Łódzkiej. Następnie jesiennym Lasem Wiączyńskim doszliśmy do Mileszek, gdzie na cmentarzu są kwatery żołnierzy z I wojny światowej. Po dotarciu na metę w SP 199 wysłuchaliśmy pieśni patriotycznych, a uczniowie z sześciu szkół uczestniczyli w konkursie historycznym. Pierwsze miejsce ex-aequo zdobył nasz uczeń z IIA LO, Marcel Zemła, któremu gratulujemy.

image image
image image
image image

21.10.2018
Dn.18.10.2018 r. uczniowie ZSO nr 8 gościli w Sali Lustrzanej Pałacu Poznańskiego na podsumowaniu działań edukacyjnych związanych ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę. Nasza szkoła została zaproszona przez Pana Cezarego Pawlaka do projektu ODKRYWAMY STARY CMENTARZ W ŁODZI - BOHATEROWIE NIEPODLEGŁEJ w ramach programu realizowanego przez Muzeum Miasta Łodzi ŁÓDZKIE OBLICZA NIEPODLEGŁEJ. Projekt realizowany był przez uczniów klasy IA i IC XLVII LO oraz klasy IIIa Gimnazjum nr 35. Młodzież zgłębiała historię ojczyzny, śledząc losy łódzkich bohaterów, którzy spoczęli na Starym Cmentarzu w Łodzi. Efekty pracy prezentowali przed zaproszonymi gośćmi w Muzeum Miasta Łodzi.
Serdeczne podziękowania skierowane są do wszystkich, którzy wspierali działania projektowe, a w szczególności do Pana Dyrektora Wojciecha Ulatowskiego oraz Pani Dyrektor Marty Supernat za patronowanie naszym działaniom, do Pani Beaty Gralewskiej za pomoc w realizacji zadań projektowych,do Pani Małgorzaty Walkowskiej i Pani Teresy Stępniak za pomoc w przygotowaniu uroczystego podsumowania, do Pana Marcina Augustyniaka za konsultacje historyczne, do Łucji Ślusarz z kl.3a za oprawę muzyczną oraz Jakuba Paczesia z klasy 2A za obsługę techniczną imprezy. Uczniom pracującym przy projekcie dziękuję za ogromnego zaangażowanie i niezwykłe emocje, które ukazali podczas uroczystego podsumowania, godnie reprezentując ZSO nr 8.
Koordynator projektu: Hanna Karska-Buczek

image image
image image
image image
image image

18.10.2018
Z satysfakcją pragniemy poinformować, że ZSO nr 8 im. Stanisława Staszica jest uczestnikiem Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego organizowanego przez Urząd Ochrony Danych Osobowych p.t.: "Twoje dane - Twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli". Ideą Programu jest propagowanie wiedzy o ochronie danych osobowych i prawa do prywatności wśród uczniów i nauczycieli poprzez kształtowanie świadomych i odpowiedzialnych postaw w obszarze prywatności i danych osobowych.
Program jest realizowany pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka.
Koordynator programu - Ewa Buchowicz
Szkolni koordynatorzy: Ewa Zych, Adam Marcinkowski

sport image

14.10.2018
13 października odbył się „XXIX Rajd Jesieni” w którym uczestniczyli uczniowie 35 gim i XLVII LO pod opieką p. Doroty Podkowskiej i p. Marty Supernat. Wspomagani piękną pogodą wędrowaliśmy z Łodzi do Aleksandrowa leśnymi szlakami prowadzącymi między innymi obok rezerwatu przyrody „Torfowisko Rąbień”. Mogliśmy podziwiać śródlądowe wydmy, zagajniki i przede wszystkim piękno jesiennej polskiej przyrody.

sport image sport image
sport image sport image

08.10.2018
W sobotę, 29 września 2018 roku, uczniowie klasy IIIa naszego gimnazjum wzięli udział w grze edukacyjnej, która odbyła się w ramach ogólnołódzkiego projektu Łódzkie Oblicza Niepodległej, realizowanego przez Muzeum Miasta Łodzi. Miejsce gry było dość nietypowe, bo Stary Cmentarz przy ulicy Ogrodowej. Uczniowie, podczas rozwiązywania zadań, poznawali bohaterów, którzy wnieśli wkład nie tylko w odzyskanie przez Polskę niepodległości, ale także w jej utrwalanie. Podsumowanie gry i wręczenie nagród odbyło się w siedzibie organizatora, czyli w Pałacu Izraela Poznańskiego.
Opiekunowie projektu:
Hanna Karska-Buczek
Beata Gralewska

sport image sport image

02.10.2018
Dnia 27 września 2018 roku w sali konferencyjnej ZSO nr 8 odbyło się podsumowanie całorocznego projektu edukacji regionalnej Łódź miastem czterech kultur, który realizowany był w obecnej klasie IIIa w roku szkolnym 2017/2018 pod opieką pani Hanny Karskiej-Buczek – nauczyciela języka polskiego oraz pani Beaty Gralewskiej – wychowawcy klasy IIIa. Uroczyste spotkanie uświetnili swą obecnością pan dyrektor Wojciech Ulatowski, pani dyrektor Marta Supernat, pan Cezary Pawlak – prezes Towarzystwa Opieki nad Cmentarzem Starym, Łodzianin Roku 2016 oraz nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 199. Klasa IIIa przygotowała grupowe wystąpienia, podczas których uczniowie zaprezentowali plakaty i prezentacje multimedialne poświęcone wycieczkom odbytym w ramach projektu, a także przypomnieli najważniejsze wiadomości dotyczące wielokulturowej Łodzi. Wypowiedziom uczniów przysłuchiwało się jury w składzie: p. Teresa Stępniak, p. Beata Gralewska oraz p. Hanna Karska-Buczek. Zadaniem jurorów było wyłonienie najciekawszych prezentacji, które zostaną nagrodzone podczas uroczystości z okazji święta KEN. Spotkanie zakończyło się degustacją potraw różnych narodów, przygotowanych przez uczniów i rodziców klasy uczestniczącej w projekcie. Był to niewątpliwie najbardziej atrakcyjny i najsmaczniejszy punkt programu. Serdecznie dziękujemy Uczniom klasy IIIa oraz Ich Rodzicom za zaangażowanie w realizację projektu o wielokulturowej Łodzi. Szczególne podziękowania kierujemy do pani Małgorzaty Walkowskiej za poświęcony czas i wspieranie działań projektowych.

sport image sport image
sport image sport image
sport image sport image

01.10.2018
W zeszłym tygodniu p. Kamil Dyjankiewicz, nauczyciel języka rosyjskiego i wychowania do życia w rodzinie, odwiedził siedzibę Dziennika Łódzkiego. Nasz rusycysta spotkał się z dziennikarzem i udzielił wywiadu na temat swojej wizyty w Moskwie. A oto efekt tego spotkania: link

sport image

18.09.2018
Ostatnią wycieczkę w ramach projektu edukacji regionalnej Łódź miastem czterech kultur, którego realizację rozpoczęto w roku szkolnym 2017/2018, klasa IIIa odbyła na cmentarz żydowski. Pani przewodnik opowiedziała uczniom o rytuałach związanych z pochówkiem wyznawców judaizmu, a następnie, podczas spaceru alejkami cmentarza, pokazywała groby Żydów, którzy zasłużyli się dla społeczności naszego miasta. Uczniowie oglądali macewy i poznawali ich symbolikę, zobaczyli także grób rodziców łódzkiego poety, Juliana Tuwima. Duże zainteresowanie młodzieży wzbudził nagrobek Izraela Poznańskiego, nazywany ostatnim pałacem fabrykanta. Ogromne wrażenie wywarło na uczniach pole gettowe, na którym spoczywają łódzcy Żydzi-ofiary Holokaustu. Wycieczka ta była nie tylko bardzo pouczającą lekcją historii, ale także tolerancji.
Opiekunowie projektu:Hanna Karska-Buczek, Beata Gralewska

sport image sport image
sport image sport image
sport image sport image
sport image sport imageWSZYSTKIE AKTUALNOŚCI Z LAT POPRZEDNICH
SĄ W ARCHIWUM

Dziennik

Zastępstwa

Plan lekcji

Usprawiedl.

Facebook
KALENDARZ SZKOLNY

Copyright © 2016 Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Łodzi | Wszelkie prawa zastrzeżone | Administrator strony: admin@zso8.pl