INNE OSIĄGNIĘCIA 2017/2018

25.06.2018
22 czerwca pożegnaliśmy kolejny rok szkolny. Uczniowie klas drugich 35 gimnazjum i pierwszych oraz drugich 47 Liceum Ogólnokształcącego zebrali się w na uroczystości w sali gimnastycznej, aby odebrać zasłużone nagrody i świadectwa i w pełni zasłużenie rozpocząć upragnione wakacje.
Wszystkim życzymy wspaniałych wakacji i do zobaczenia 3 września :)

image image
image image
image image
image image
image image

25.06.2018
21 czerwca odbyła się w naszej szkole wzruszająca uroczystość pożegnania kolejnego, ale już przedostatniego rocznika trzecich klas naszego 35 gimnazjum. Klasy, których wychowawcami byli p. Hanna Karska- Buczek, p. Sławomira Matuszko, p. Joanna Wiszniewska i p. Kamil Dyjankiewicz zapisały się bardzo pozytywnie w historii naszej szkoły, czego efektem była góra nagród dla naszych absolwentów. Żal rozstania osłodził jedynie fakt, że wielu z nich pozostaje w murach naszej szkoły, jako uczniowie 47 Liceum Ogólnokształcącego. Wszystkim naszym absolwentom życzymy powodzenia!

image image
image image
image image

25.06.2018
Z wielką satysfakcją informujemy, że p. Kamil Dyjankiewicz rusycysta w naszej szkole - jako jedyny polski nauczyciel - został laureatem XVIII Międzynarodowego Konkursu Puszkinowskiego dla nauczycieli języka rosyjskiego. Jego esej "Język bez sankcji. Profesjonalizm czy odwaga potrzebne są dzisiejszemu nauczycielowi-rusycyście" znalazł się wśród kilkudziesięciu najwyżej ocenionych prac przez jury: Gazetę Rosyjską i Władze Miasta Moskwy. Pan Kamil Dyjankiewicz weźmie udział w uroczystym podsumowaniu konkursu, połączonym z obchodami urodzin stolicy Rosji, które odbędzie się w pierwszej połowie września na Placu Czerwonym w Moskwie. To będzie także niebywała możliwość nawiązania współpracy ze szkołami w Moskwie, która była w naszej placówce niegdyś kultywowana.
Gratulacje!!!

Link do strony w języku rosyjskim

image

18.06.2018
Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w naszym mieście realizowany jest projekt Łódzkie Oblicza Niepodległej, do którego została zaproszona klasa IIa naszego gimnazjum. W ramach tego projektu dnia 12 czerwca 2018 roku uczniowie odbyli wycieczkę na Stary Cmentarz przy ulicy Ogrodowej, podczas której pan Cezary Pawlak, prezes Towarzystwa Opieki nad Cmentarzem Starym i jednocześnie współtwórca projektu, zaprezentował uczniom sylwetki ludzi związanych z naszym miastem i spoczywających na Starym Cmentarzu, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Zakończenie projektu i jego podsumowanie będzie ściśle powiązane z łódzkimi obchodami Święta Odzyskania Niepodległości, zatem uczniowie naszej szkoły do listopada 2018 roku będą poznawali Łódzkie Oblicza Niepodległej.
Opiekunowie projektu:
Hanna Karska - Buczek
Beata Gralewska

18.06.2018
W roku szkolnym 2017/2018 na terenie ZSO nr 8 zainaugurowało swą działalność Koło Przyjaciół Teatru, którego celem była szeroko pojęta edukacja teatralna: poznanie łódzkich teatrów, uczestniczenie w wieczorowych spektaklach, a także kształtowanie umiejętności krytycznego odbioru oglądanych przedstawień i redagowania recenzji teatralnych. Chciałabym bardzo serdecznie podziękować uczniom, którzy aktywnie uczestniczyli w działalności Koła, zwłaszcza klasie IIIa gimnazjum oraz IA i IC liceum oraz pani Dorocie Podkowskiej za wsparcie organizacyjne. Miło mi także zakomunikować, że laureatką Konkursu na recenzję teatralną w tym roku szkolnym została Karolina Sokala z klasy IC. Gratulacje!
Opiekun Koła Przyjaciół Teatru: Hanna Karska-Buczek

17.06.2018
4 czerwca klasa 3d uczestniczyła w grze miejskiej na ul. Piotrkowskiej, którą zorganizowała zaprzyjaźniona z naszą szkołą straż miejska. Uczniowie przez 2h rozwiązywali zagadki na temat historii naszego miasta, a zdobyte informacje pomagały rozwiązać hasło. Po wyczerpującej zabawie chłopcy wraz z wychowawcą, p. Kamilem Dyjankiewiczem, udali się na pizzę. Był to dobry czas, by nie tylko rozkoszować się smakiem ulubionego przez nastolatków dania, ale przede wszystkim powspominać wspaniałe chwile spędzone w murach 35 Gimnazjum.

image image
image image
image image

10.06.2018
8 czerwca w sali balowej Pałacu Poznańskiego odbyła się XXXII wielka gala Podsumowująca Ruch Innowacyjny w Edukacji. Wśród wielu nagrodzonych jeden certyfikat trafił do naszej szkoły. Nasz kolega, pan Kamil Dyjankiewicz, nauczyciel języka rosyjskiego oraz wychowania do życia w rodzinie, otrzymał tytuł Nauczyciela Innowatora. Ta wspaniała uroczystość – swoiste święto edukacji jest unikatowym przedsięwzięciem w Polsce, które umożliwia zaprezentowanie osób i instytucji twórczych, wdrażających do praktyki edukacyjnej wartościowe modele edukacji. Uroczystość od lat organizuje Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego w Łodzi.

image image
image image

26.05.2018
Z radością informujemy, że scenariusz lekcji godziny wychowawczej, którego tematem były: "Infekcje przenoszone drogą płciową. AIDS: drogi zakażenia, profilaktyka, aspekt społeczny" przeprowadzony w klasie 3d (z użyciem technologii informacyjno-komunikacyjnych) zdobył 1 miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Artystycznym "Klasa ze snów" w kategorii Konkurs Merytoryczny. Sukcesu oczywiście nie mogłoby być dzięki zaangażowaniu i aktywności chłopaków z klasy 3d.
Pomysłodawca i realizator scenariusza: Kamil Dyjankiewicz
www.klasazesnow.pl

26.05.2018
W dniach 21-25.05.2018 r. uczniowie klas trzecich gimnazjum wyjechali na Zieloną Szkołę w Tatry. Jadąc do Poronina, zwiedzili niezwykle ciekawą Kopalnię Soli w Bochni. W kolejnych dniach młodzież odbyła wyprawę do Morskiego Oka - jednego z najpiękniejszych jezior w Tatrach, odwiedziła Jaskinię Bielańską na Słowacji oraz miasto Poprad z urokliwą starówką. Nie zabrakło również spaceru i zakupu pamiątek w Zakopanem na Krupówkach. Dużą atrakcją wycieczki był wjazd kolejką szynową na Gubałówkę i kilkunastokilometrowy spacer do miejsca zakwaterowania. Podczas pobytu nie mogło zabraknąć również ogniska, pieczenia kiełbasek i śpiewów przy akompaniamencie gitary. W drodze powrotnej uczniowie odwiedzili Kraków i poznali jego najważniejsze zabytki. Tegoroczny wyjazd należał do niezwykle udanych i na długo pozostanie w pamięci trzecioklasistów.
Wychowawcy klas trzecich: Hanna Karska-Buczek, Sławomira Matuszko, Joanna Wiszniewska, Kamil Dyjankiewicz

image image
image image
image

20.05.2018
Dnia 10 maja 2018 roku klasa IIa w ramach realizacji projektu edukacji regionalnej Łódź miastem czterech kultur pojechała na wycieczkę do pałacu Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej 15, gdzie obecnie mieści się Muzeum Miasta Łodzi. Głównym celem naszej wizyty w Muzeum było obejrzenie wystawy Na wspólnym podwórku - łódzki tygiel kultur i wyznań. Ekspozycja ta jest multimedialną opowieścią o wielonarodowym, wielokulturowym mieście i życiu codziennym jego mieszkańców. Dzięki niej mogliśmy odbyć sentymentalną podróż do przedwojennej Łodzi i spotkać się z ludźmi ziemi obiecanej. Zwiedzanie wystawy zakończyliśmy sprawdzeniem dotychczas zdobytej wiedzy o wielokulturowej Łodzi. Test wypadł bardzo dobrze, więc w nagrodę otrzymaliśmy od pana Cezarego Pawlaka, który był naszym przewodnikiem w Muzeum, zaproszenie do wzięcia udziału w projekcie Łódzkie Oblicza Niepodległej, który realizowany jest w naszym mieście z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach tego projektu, już w czerwcu, wybierzemy się na Stary Cmentarz przy ulicy Ogrodowej, aby poznać sylwetki łodzian, którzy do odzyskania niepodległości się przyczynili.
Opiekunowie projektu:
Hanna Karska-Buczek
Beata Gralewska

image image
image image
image image

13.05.2018
Dziś można było poczuć niezwykłą atmosferę sprzed prawie 200 lat kiedy to Aleksander Puszkin napisał swoje piękne wiersze "Я помню чудное мгновенье" i "Я памятник себе воздвиг". Te niesamowite lata z życia pisarza przypomniał dziś Marcel i Dawid z klasy 3d, przygotowując się w ten sposób do Międzynarodowego Konkursu Puszkinowskiego w kategorii Recytacja wiersza z Języka Rosyjskiego. Uroczysty koncert z udziałem laureatów odbędzie się 6 czerwca w Moskwie, w dniu urodzin tego rosyjskiego przedstawiciela romantyzmu. Trzymajmy kciuki za naszych młodych poetów!

image image

04.05.2018
Dnia 26 kwietnia 2018 roku klasa IIa w ramach realizacji projektu Łódź miastem czterech kulturwybrała się na wycieczkę do synagogi, znajdującej się przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 28. Pan Hubert Rogoziński, przedstawiciel łódzkiej Gminy Żydowskiej, od wielu lat współpracujący z naszą szkołą, starał się przybliżyć młodzieży istotę religii żydowskiej - judaizmu oraz wyjaśnić, jak to się stało, że w naszym mieście została wybudowana synagoga. Uczniowie dowiedzieli się także, że przed II wojną światową w Łodzi były jeszcze inne synagogi, które zostały zniszczone przez Niemców na początku wojny. Tradycyjnie podczas spotkania najwięcej emocji wśród uczniów wzbudziła problematyka koszerności i w jej kontekście informacje, co mogą jeść Żydzi oraz jakich zasad muszą przestrzegać, przygotowując posiłki i je spożywając. Uczniowie z uwagą słuchali przewodnika i rejestrowali przebieg wycieczki, aby na lekcji języka polskiego bez problemu napisać sprawozdanie. W związku z dużym zainteresowaniem wśród uczniów problematyką żydowską zaplanowaliśmy na wrzesień przyszłego roku szkolnego odwiedzenie łódzkiego cmentarza żydowskiego.

Opiekunowie projektu:
Hanna Karska-Buczek
Beata Gralewska

30.04.2018
W ramach projektu Akcja! Animacja! 9 kwietnia klasy II b i II d brały udział w warsztatach z animacji poklatkowej, które poprowadziła nauczycielka języka polskiego p. Marta Grzegorczyk. Uczniowie w swojej pracy wykorzystywali słynne klocki lub zainspirowały ich przedmioty codziennego użytku. Praca nad filmami okazała się ciekawym, a także momentami trudnym wyzwaniem. Mogliśmy przekonać się ile pracy kosztuje nagranie kilkusekundowego filmu i docenić wysiłek osób, które tworzą filmy animowane.
Linki do filmów:film1, film2.

26.04.2018
25 kwietnia odbył się VI Wojewódzki Konkurs Artystyczny "Na Słowiańską Nutę" dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Wśród kilkunastu uczestników z województwa łódzkiego znalazła się również reprezentacja naszej szkoły w składzie: Marcel Kamiński /3d/ i Dawid Kaźmierski /3d/. Trzecioklasiści deklamowali wiersze rosyjskich klasyków: Sergieja Michałkowa i Agni Barto. Tym razem nie udało się wejść na podium. Ale uczniowie już przygotowują się do Międzynarodowego Konkursu, którego finał odbędzie się w Moskwie! Trzymajmy kciuki!

image image
image image

25.04.2018
24 kwietnia klasa 2 b pod opieka p. Adama Marcinkowskiego i p. Marty Smulik-Gruski obchodziła Święto Ziemi w Centrum Nauki i Techniki EC1. Podczas wycieczki uczniowie wzbogacili swoją wiedzę na temat Ziemi – gleb, wody, powietrza, świata przyrody. Wykonali min. mini profile glebowe, za pomocą prostych eksperymentów sprawdzili czy powietrze ma masę, jak wygląda obieg wody w przyrodzie, a na końcu wzięli pod lupę ciekawe organizmy zwierzęce. Wysiali również rośliny użytkowe. Każdy zwiedzający miał okazję wysiać wybraną roślinę i zabrać w torfowej doniczce do domu, aby dalej ją pielęgnować i cieszyć się z jej rozwoju. To tylko nieliczne atrakcje, jakie spotkały uczniów podczas pobytu w EC1.

image image
image image
image image
image image

17.04.2018
W dniu 16 kwietnia w Instytucie Filologii Rosyjskiej UŁ odbył się I Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Historii i Kulturze Rosji dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Wśród ponad 70 uczestników z całego województwa znalazła się również delegacja naszego zespołu szkół w składzie: Natalia Stala /2d/, Patryk Stala /3d/ i Maja Baruch /2B/. Uczniowie przez ponad godzinę indywidualnie zmagali się z pytaniami z zakresu historii i kultury rosyjskiej. W kategorii: uczniowie gimnazjum i liceum znaczący sukces odniósł Patryk Stala, który otrzymał wyróżnienie! Gratulacje!! Poza udziałem w konkursie uczniowie zwiedzili także z przewodnikiem nowoczesny gmach Wydziału Filologicznego UŁ, nawiązali nowe znajomości, a także miło spędzili czas na świeżym powietrzu przy grach i zabawach:). Uczniowie z niecierpliwością czekają już na kolejną edycję konkursu, która odbędzie się już za rok:)

image image
image image

08.04.2018
Wisława Szymborska powiedziała kiedyś: "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.", dlatego idąc za jej słowami w szkole stworzona została biblioteczka wydawnictw anglojęzycznych. Ciągle wzbogacana o nowe pozycje, mimo swojej młodości może już poszczycić się ponad 360 pozycjami książkowymi. W ich skład wchodzą nie tylko podręczniki do języka angielskiego ale także powieści dla spragnionych przygód, literatura grozy dla ludzi o mocnych nerwach, oraz romanse dla tych, których serca biją w rytmie Big Bena.
Powstaniu tej biblioteczki towarzyszyło wiele osób, których wymienić tu należy począwszy od założycielek: Ms. Katarzyny Sławińskiej oraz Ms. Beaty Batorowicz - Sebastjańską, przez opiekunkę naszych zbiorów Ms. Julię Kulczycką z klasy 1C, twórców systemu katalogowania i wypożyczania książek Mr. Artura Poteraja oraz Ms. Natalię Reniec, dekoratorów wnętrza: Ms. Sandrę Szypszak, Mr. Dawida Łajszczaka, Mr. Krystiana Kaczorowskiego, Mr. Kacpra Łapicę, Mr. Kacpra Tomczaka, a także Mr. Adriana Janiaka - wszystkich z klasy 1C aż po darczyńców Ms. Wiktorię Stegientę z 3a, Mr. Rafała Pielarza z 1C oraz Ms. Joannę Pawlak oraz zwycięzcę konkursu na nazwę biblioteczki Mr. Kacpra Cybulskiego, którego "League Of Books" wygrało głosowanie.

image image
image image

08.04.2018
Dnia 26 marca 2018 roku klasa IIa w ramach realizacji projektu Łódź miastem czterech kultur odwiedziła Parafię Ewangelicko-Augsburską pod wezwaniem św.Mateusza, znajdującą się w centrum naszego miasta, przy zbiegu ulic Piotrkowskiej i Czerwonej.Celem wycieczki było poznanie historii tej świątyni, obejrzenie jej wnętrza oraz rozmowa z proboszczem parafii na temat protestantyzmu, o którym uczniowie słyszeli już na lekcji języka polskiego.
Uczestników wycieczki zaskoczyło skromne wnętrze kościoła w porównaniu z wystrojem cerkiewnym. Szczególne zainteresowanie wzbudził niezwykły żyrandol - największy w kraju, z 241 punktami świetlnymi, oraz marmurowa chrzcielnica wykonana w małym zakładzie rzeźbiarskim Urbanowskich. Uczniów zachwyciły także witraże, uchodzące za najpiękniejsze w mieście.
Proboszcz zwrócił uwagę młodzieży na wspaniałe organy znajdujące się w świątyni i zachęcił uczniów do uczestniczenia w koncertach organowych, które cyklicznie odbywają się w jego parafii.

Opiekunowie projektu:
Hanna Karska-Buczek
Beata Gralewska

27.03.2018
Dnia 23 marca 2018 r. w ZSO nr 8 odbył się XI Międzyszkolny Turniej Recytatorski „Poezja sercu bliska. Dialog poetów”. Wzięło w nim udział ponad trzydzieścioro uczniów klas siódmych, szóstych, piątych i czwartych z widzewskich szkół podstawowych: SP 4, SP 12, SP 33, SP 34, SP 114, SP 199. Swoją obecnością zaszczycili nas: pan prezes Włodzimierz Zajączkowski oraz pani Ewa Magnuska- przedstawiciele Spółdzielni Mieszkaniowej im. Stefana Batorego, współorganizatorzy Turnieju.
Podczas pobytu w naszej szkole, po zmaganiach konkursowych, uczniowie szkół podstawowych brali udział w warsztatach prowadzonych przez nauczycieli ZSO nr 8. Serdecznie dziękujemy pani Monice Pawluś, panu Damianowi Sobusiakowi, panu Maciejowi Woźniakowi oraz panu Adamowi Marcinkowskiemu za ciekawe zajęcia.
Miłym akcentem Turnieju był poczęstunek dla uczniów i nauczycieli goszczących w naszej szkole.
Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody w poszczególnych kategoriach wiekowych.
Dziękujemy wszystkim współorganizatorom Turnieju: pani Hannie Karskiej-Buczek, pani Teresie Stępniak, pani Sławomirze Matuszko, pani Joannie Wilczyńskiej.
Serdeczne podziękowania za wsparcie działań konkursowych kierujemy także do rodziców i uczniów z klas: IIIa, IIIb i IIb gimnazjum.

image image
image image
image image

23.03.2018
W marcu 2018 roku uczniowie klas trzecich gimnazjum wraz z wychowawcami pojechali na wycieczkę do Warszawy, której głównym celem było odwiedzenie miejsc związanych z bohaterami Kamieni na szaniec Aleksandra Kamińskiego. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od spaceru alejkami Cmentarza Powązkowskiego - zapaliliśmy znicze na grobach Alka, Rudego i Zośki. Następnie zwiedziliśmy Muzeum Więzienia Pawiak, w którym w czasie II wojny światowej przebywał Janek Bytnar. Później udaliśmy się do Mauzoleum Walki i Męczeństwa - muzeum mieszczącego się w dawnej siedzibie Gestapo przy alei Szucha. Wizyta w tych muzeach uświadomiła nam, jak straszną rzeczą jest wojna. Spacerując wraz z przewodnikiem po Warszawie, przypominaliśmy sobie akcje Małego Sabotażu, o których czytaliśmy w Kamieniach na szaniec. Na trasie naszej wędrówki nie mogło zabraknąć Arsenału, w okolicach którego rozegrała się słynna akcja dywersyjna, dzięki której Rudy odzyskał wolność. Uwieńczeniem naszej wycieczki była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Ciekawa opowieść przewodników oraz interaktywna forma zwiedzania poszerzyły naszą wiedzę na temat wydarzeń II wojny światowej. Zachęcamy inne klasy do odbycia tak niezwykłej wyprawy w przeszłość.

image image
image image

20.03.2018
Z okazji Dnia Kobiet odbył się specjalny koncert "Naprawdę jaka jesteś...", w którym wystąpili panowie (uczniowie i nauczyciele) z naszej szkoły, którzy przygotowali wiele niespodzianek i dostarczyli wiele niezapomnianych wrażeń wszystkim paniom.

image image
image image

12.03.2018
Dnia 6 marca 2018 roku klasa IIa w ramach realizacji projektu Łódź miastem czterech kulturodwiedziła cerkiew pod wezwaniem św.Aleksandra Newskiego, znajdującą się w centrum naszego miasta, przy zbiegu ulic Narutowicza i Kilińskiego.Celem wycieczki było nie tylko poznanie historii tej świątyni oraz obejrzenie jej przepięknego wnętrza, ale także rozmowa z księdzem na temat prawosławia, podobieństw i różnic tego wyznania z religią rzymsko-katolicką. Uczniowie podczas spotkania zadawali wiele pytań, przygotowanych wcześniej na lekcji języka polskiego, ponieważ przed wycieczką otrzymali dziennikarskie zadanie przeprowadzenia wywiadu z księdzem. Wszyscy spisali się wspaniale! Młodzi dziennikarze zostali pochwaleni przez księdza za wspaniałą postawę w cerkwi i profesjonalizm.
Opiekunowie projektu:
Hanna Karska-Buczek
Beata Gralewska

18.02.2018
13.02.2018 r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w imprezie ostatkowej. Podczas korowodu przebierańców zaprezentowali swoje stroje, przy których wykazali się inwencją twórczą. W trakcie pokazu wyłoniono zwycięzców konkursu na najciekawszy strój. W kategorii nauczycieli wygrał Pan Dyrektor Wojciech Ulatowski, natomiast wśród uczniów pierwszą nagrodę zdobył uczeń klasy IIb gimnazjum, Dominik Krupiak. Z kolei klasa IIa gimnazjum wygrała w konkursie na najliczniej przebraną klasę. Na zwycięzców czekały słodkie upominki.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy za rok.

image image
image image

16.02.2018
15 lutego, w ramach wieloletniej współpracy naszej szkoły z Uniwersytetem Łódzkim, lekcje w klasie 3d poprowadziła rodowita Rosjanka, p. dr Elena Nevzorova -Kmech, która na co dzień pracuje w Zakładzie Przekładu i Dydaktyki Instytutu Rusycystyki w Łodzi. Jak przystało na klasę sportową tematem zajęć nie mogło być nic innego jak sport. Przez 2h lekcyjne nasi młodzi szczypiorniści zapoznali się nie tylko z historią sportu w Rosji, ale w przyjemny sposób, przy pomocy gier i zabaw, nauczyli się m.in. dyscyplin sportowych oraz dowiedzieli się, jak po rosyjsku nazwać sprzęt sportowy. Uczniowie wyszli z lekcji bardzo zadowoleni i liczą na kolejne spotkanie z panią Leną.

image image
image image
image image

21.12.2017
Dnia 13 stycznia 2018 roku w naszej szkole odbył się Bal Gimnazjalny, coroczna impreza dla trzecioklasistów, w tym roku pod hasłem „W romantycznym nastroju”. Uroczystość rozpoczęła się w sali gimnastycznej przemówieniem przewodniczącej Rady Rodziców, p. Edyty Kamińskiej, która w imieniu rodziców podziękowała dyrekcji szkoły, wychowawcom klas trzecich i nauczycielom za trud wychowania i edukacji, pomoc, cierpliwość i życzliwość okazywaną każdego dnia dzieciom. Następnie słowami: „ Poloneza czas zacząć” pan dyr. Wojciech Ulatowski oficjalnie rozpoczął Bal Gimnazjalny, a uczniowie przepięknie zatańczyli poloneza, którego układ choreograficzny opracowała pani Dorota Podkowska. Po części oficjalnej uroczystości wykonano pamiątkowe zdjęcia klasowe, a następnie uczestnicy Balu udali się do sali konferencyjnej na program artystyczny, podczas którego uczniowie prezentowali swoje talenty, wcielając się w role tancerzy i piosenkarzy. Część artystyczną zakończyła prezentacja multimedialna pod tytułem „To już było i nie wróci więcej...”, która przypomniała uczniom wspaniałe chwile spędzone w 35 Gimnazjum w Łodzi. Następnie młodzież bawiła się w rytmie największych przebojów dyskotekowych, nad doborem których czuwał profesjonalny DJ. Nie zabrakło także pysznego jedzenia, przygotowanego przez rodziców uczniów. Jak przystało na prawdziwy Bal, dokonano wyboru Królowej i Króla Balu, którymi w tym roku zostali Martyna Brędowska z klasy IIIc oraz Marcel Kamiński z klasy IIId.
Gratulujemy!
„Szkoda, że Bal nie mógł trwać dłużej. Bawiliśmy się wspaniale!”- takie słowa padały z ust trzecioklasistów. Uczniowie są wdzięczni wychowawcom i rodzicom, że dzięki ich wysiłkowi i doskonałej organizacji Balu przeżyli cudowne chwile, które na zawsze pozostaną w ich pamięci.

image image
image image
image image
image image

21.12.2017
Informujemy, że w dniu 18.12.2017 odbyło się posiedzenie Komisji ws wniosków złożonych do Budżetu Uczniowskiego 2017/2018. Na posiedzeniu podsumowano przebieg pierwszej części projektu, dokonano czynności sprawdzających oraz podjęto decyzje umożliwiające kontynuacje projektu.
· Wydano 18 kart do złożenia wniosku.
· Wpłynęły 4 wnioski.
· Wszystkie 4 wnioski zostały zaakceptowane pod względem formalnym.
· Pozytywnie zaopiniowano 3 wnioski.
· Negatywnie zaopiniowano 1 wniosek (proponowane zadanie jest niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa).
· Przyporządkowano numery do poszczególnych wniosków.

NUMER
WNIOSKU
NAZWA PROJEKTU KOSZT
S.01 Reaktywacja radiowęzła szkolnego
(aula, korytarze)
250,00
S.02 Zakup stołów do gry w trambambulę
(piłkarzyki)
750,00
S.03 Doposażenie auli w ławki i krzesła 1 000,00

W dniu 20.12.2017 odbyło się spotkanie przedstawicieli Komisji z wnioskodawcami, na którym ustalono zasady prowadzenia kampanii promocyjnej wniosków w terminie 02-24.01.2018

21.12.2017
W przedświąteczną środę klasa 3d wraz ze swoich wychowawcą, p. Kamilem Dyjankiewiczem, udała się na Laser Games. Chłopcy zostali podzieleni na cztery drużyny, wyposażeni w specjalne kaski z sensorami i podczas 40-minutowej gry starali się zdobyć jak najwięcej punktów, strzelając do przeciwnika. Atmosferę niesamowitości wzmagały dodatkowe efekty specjalne, świetlne oraz ostra muzyka. W grze udział wziął także p. Kamil Dyjankiewicz. Była to jedyna taka okazja, by móc.....postrzelać do wychowawcy:).

image image
image image

18.12.2017
Dnia 14 grudnia 2017 roku klasa IIa w ramach projektu edukacji regionalnej Łódź miastem czterech kultur odwiedziła dawny pałac Karola Scheiblera, w którym od 1986 roku mieści się Muzeum Kinematografii. Ten neorenesansowy budynek z zewnątrz nie wygląda tak efektownie jak we wnętrzu. Zwiedzając wraz z przewodnikiem pałacowe pomieszczenia, podziwialiśmy piękną salę balową, ozdobne kominki i piece, przepiękną boazerię, płytki ceramiczne oraz alegoryczne malowidła na sufitach. Dzięki opowieści przewodnika poznaliśmy także historię rodziny Scheiblerów, która na trwałe zapisała się w tradycji wielokulturowej Łodzi. Ogromną atrakcją wycieczki było także zapoznanie się ze zbiorami Muzeum Kinematografii, w którym zgromadzone zostały filmy, plakaty, elementy scenografii oraz urządzenia techniczne związane z kinematografią. Niezwykle interesujący okazał się oryginalny i do dziś działający fotoplastykon, którego przeznaczenie poznaliśmy pod koniec naszego pobytu w pałacu K.Scheiblera. Zachęcamy inne klasy do odwiedzenia tego ciekawego miejsca, w którym historia spotyka się z teraźniejszością.
Opiekunowie projektu:
Hanna Karska-Buczek
Beata Gralewska

image image
image image
image image

10.12.2017
30 listopada 2017 odbyła się kolejna edycja imprezy promującejnaszą szkołę ”Świąteczny Worek Obfitości”. W tym roku na nasze zaproszenie odpowiedziało 5 szkół: Gimnazjum w Wiączyniu, Gimnazjum nr 31, SP nr 205, SP nr 199, SP nr 34. W świątecznej, uroczystej atmosferze powitaliśmy 150 uczniów i ich opiekunów. Dla naszych wspaniałych gości przygotowaliśmy wiele atrakcji i niespodzianek w postaci warsztatów, pokazów, wystaw i kiermaszów. Podczas wizyty w naszej szkole uczniowie śpiewali kolędy korzystając ze specjalnie dla nich przygotowanych śpiewników, wykonywali ozdoby choinkowe z gliny oraz techniką origami, robili przywieszki do prezentów, wytwarzali kosmetyki, oglądali filmy o tematyce bożonarodzeniowej, degustowali potrawy świąteczne różnych narodów oraz lekkostrawne, świąteczne sałatki. Każda z grup odwiedziła również Kawiarenkę Wiedeńska, gdzie w niepowtarzalnym nastroju goście degustowali smakołyki przygotowane przez starszych kolegów i ich rodziców. Świąteczny kiermasz oferował wiele wyrobów naszych uczniów i nauczycieli związanych ze Świętami Bożego Narodzenia – idealnymi na upominki. Goście z żalem opuszczali naszą szkołę i obiecali udział w kolejnych imprezach. Zapraszamy wiosną na Eksperymentarium i Smaki Europy.
Koordynatorzy:
Ewa Krzyczmonik
Sławomira Matuszko
MałgorzataStosio

image image
image image
image image
image image

03.12.2017
W listopadzie klasy trzecie wraz z wychowawcami: Hanną Karską-Buczek, Sławomirą Matuszko, Joanną Wiszniewską oraz Kamilem Dyjankiewiczem pojechały na wycieczkę do Warszawy. Jej głównym celem była wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Podczas oglądania wystawy stałej panie przewodnik skupiły się na tematyce świąt żydowskich. Dzięki ich opowieści dowiedzieliśmy się, jak nazywają się najważniejsze dla Żydów święta, a także w jaki sposób wyznawcy judaizmu je obchodzą. Drugą część wycieczki stanowił spacer po żydowskiej Warszawie. Odwiedziliśmy m.in. cmentarz żydowski z symbolicznym pomnikiem Janusza Korczaka, a także obejrzeliśmy nagrobek Marka Edelmana, lekarza związanego z Łodzią. Następnie, przemierzając teren dawnego getta, zapoznawaliśmy się z tematyką Holokaustu, poszerzając w ten sposób wiedzę i przygotowując się do omawiania na języku polskim literatury związanej z drugą wojną światową. Wycieczka do Warszawy była ciekawą lekcją historii i tolerancji.

image image
image image
image image

15.11.2017
14 listopada obchodziliśmy Dzień Cukrzycy. Tego dnia uczniowie klasy 3c i 3a gimnazjum przygotowali wystawę plakatów, dzięki której można zapoznać się z informacjami dotyczącymi nie tylko samej choroby, jaką jest cukrzyca ale również ze sposobami jej zapobiegania.
Święto ma zwrócić uwagę na globalny wymiar cukrzycy, zwiększyć świadomość społeczną na temat tej choroby i promować właściwe działania profilaktyczne. Światowy Dzień Cukrzycy przypomina, że liczba przypadków cukrzycy wzrasta i nadal będzie wzrastać, o ile nie zostaną podjęte działania prewencyjne. Tego dnia uczniowie klasy 3c rozdawali w szkole ulotki informacyjne, które sami przygotowali dotyczące objawów, jakie towarzyszą cukrzycy.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy, która znajduje się na 3 piętrze przy sali AIII8. Marta Smulik-Gruska

image image
image image

15.11.2017
W roku szkolnym 2017/2018 klasa IIa rozpoczęła realizację projektu edukacji regionalnej Łódź miastem czterech kultur. W ramach tego projektu dnia 9 XI 2017 roku gościliśmy na terenie naszej szkoły przedstawiciela Muzeum Miasta Łodzi, Łodzianina Roku 2016, pana Cezarego Pawlaka, który zapoznał uczniów z genezą wielokulturowej Łodzi. Podczas oglądania prezentacji i słuchania ciekawej opowieści naszego gościa, uczniowie klasy IIa mieli okazję poznać historię rodzinnego miasta, a także uświadomić sobie, co sprawiło, że ludzie różnej narodowości pojawili się na terenie szybko rozwijającego się miasta przemysłowego, jakim w XIX wieku stawała się Łódź. W kolejnych miesiącach tego roku szkolnego będziemy odbywać wycieczki w poszukiwaniu śladów wielokulturowości w naszym mieście.
Pierwszą zaplanowaliśmy już na grudzień. Pojedziemy wówczas do Muzeum Kinematografii, czyli dawnego pałacu Karola Scheiblera.
Poznawanie wielokulturowej Łodzi, jej zabytków, ma być także dla nas jedną wielką lekcją tolerancji.
Opiekunowie projektu:
Hanna Karska-Buczek
Beata Gralewska

image image

24.10.2017
W dniach od 16 do 20 października 2017 roku nasza szkoła, jak co roku od piętnastu lat, włączyła się w obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji. Jest to projekt Polskiego Towarzystwa Dysleksji, mający na celu uświadomienie społeczeństwu, czym jest dysleksja i z jakimi problemami borykają się osoby nią dotknięte. Stara się on także propagować różnorodne formy pomocy uczniom z dysleksją. W tym roku obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji odbywały się pod hasłem: Czytanie - wyzwaniem i szansą dla ucznia z dysleksją. Na terenie naszej szkoły koordynatorem działań był Zespół do spraw dysleksji. Jak co roku przybliżone zostały sylwetki słynnych dyslektyków. Przeprowadzono warsztaty: logopedyczne, kreatywnego myślenia, sztuki pięknego czytania; konkursy; lekcje poświęcone tematyce dysleksji. Propagowano program edukacyjno-terapeutyczny Ortograffiti jako wsparcie dla dyslektyków. Uczniowie klasy II b, w ramach akcji Chłopaki czytają przedszkolakom, odwiedzili Przedszkole Miejskie nr 163 , gdzie czytali dzieciom baśnie. Nauczyciele zaangażowani w działania: p.Joanna Wilczyńska, p.Marta Grzegorczyk, p. Hanna Karska-Buczek, p.Sławomira Matuszko, p.Joanna Pawlak, p.M.Pietrzykowska oraz p.Beata Batorowicz-Sebastjańska serdecznie dziękują wszystkim uczniom ZSO nr 8, którzy aktywnie włączyli się w realizację projektu. Wiemy, że uzyskany w ubiegłym roku szkolnym certyfikat Szkoły Przyjaznej Uczniom z Dysleksją zobowiązuje, dlatego staramy się wspierać naszych uczniów z dysleksją.

image image
image image
image image

22.10.2017
14.10.2017 r. uczniowie z Gimnazjum 35 i XLVII LO w ZSO nr 8 w Łodzi byli gospodarzami wizyty ponad 70 uczniów z izraelskiej szkoły Ort Shapira Regional School for Leadership in Engineering and the Arts z Kfar Saba. Uczniów przywitał p. Marek Kondraciuk – Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi oraz p. Wojciech Ulatowski – Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Łodzi. 47 LO w ZSO nr 8 w Łodzi od 2012, przy współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji przy MEN, realizuje projekt "Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów". Jego głównym założeniem jest organizacja spotkań i wymiany pomiędzy młodzieżą polską i izraelską. Spotkanie dwóch narodów, ich kultur i tradycji, w naszych czasach nabiera wyjątkowego znaczenia. Po oficjalnym powitaniu młodzież z naszej szkoły przedstawiła program artystyczny: "Tych miasteczek nie ma już", który opowiadał o historii społeczności polskiej wyznania mojżeszowego w Łodzi. Począwszy od śladów żydowskich osadników na terenie miasta w 1718, po czasy współczesne. Nie mogło oczyswiście zabraknąć w trakcie tego występu piosenek, zaaranżowanych przez p. Joannę Wiszniewską, które na trwałe wpisały się już w kanon muzyki żydowskiej – "Rebeka" - zaśpiewana przez Maję Baruch, "Warszawo ma"- w wykonaniu Weroniki Grzegorczyk, "Tak jak malował Pan Chagall"- zaprezentowana przez Aleksandrę Wankiewicz. W dalszej części spotkania uczniowie w grupach polsko – izraelskich wzięli udział w warsztatach integracyjnych prowadzone w języku angielskim oraz uczyli się poloneza i tańca izraelskiego "Nigun Atik". Na zakończenie uczestnicy obejrzeli występ przygotowany przez młodzież z Izraela, wręczyli upominki przygotowane przez Urząd Marszałkowski i wymienili się kontaktami na portalach społecznościowych, aby kontynuować nowe znajomości.
Spotkanie przygotowała p. Monika Szymczak.

image image
image image

16.10.2017
W dniu 13.10.2017 tradycyjnie obchodziliśmy święto Komisji Edukacji Narodowej. Z tej okazji kilkoro wyróżniających się nauczycieli naszej szkoły otrzymało Nagrody Dyrektora Szkoły za działalność edukacyjną, wychowawczą i opiekuńczą. Wśród nagrodzonych znaleźli się: p. Hanna Karska-Buczek, p. Monika Szymczak, p. Beata Gralewska, p. Danuta Węgrowska, p. Monika Nagielska-Tamioła, p. Sławomira Matuszko, p. Marta Supernat, p. Maurycy Śmiechowicz, p. Dorota Podkowska, p. Maciej Woźniak, p. Joanna Wiszniewska oraz p. Karolina Wypiorczyk. Nagrody otrzymali również pracownicy administracji i obsługi.
Pragniemy serdecznie podziękować Radzie Rodziców oraz uczniom klasy II c, którzy z własnej inicjatywy upiekli dla nas wspaniałe i pyszne torty z okazji Dnia Nauczyciela.

image image
image image
image image

10.10.2017
Dnia 6 października 2017 roku w sali konferencyjnej odbyło się podsumowanie całorocznego projektu edukacji regionalnej Łódź miastem czterech kultur, który realizowany był w obecnych klasach IIIa i IIIb w roku szkolnym 2016/2017 pod opieką wychowawców: Hanny Karskiej-Buczek i Sławomiry Matuszko. Uroczyste spotkanie uświetnili swą obecnością pan dyrektor Wojciech Ulatowski oraz pani dyrektor Marta Supernat. Uczniowie klasy IIIa zaprezentowali plakaty poświęcone wycieczkom odbytym w ramach projektu, a także przypomnieli najważniejsze wiadomości dotyczące wielokulturowej Łodzi. Klasa III b przygotowała ciekawe prezentacje multimedialne poświęcone kuchni niemieckiej, żydowskiej i rosyjskiej. Wypowiedziom uczniów przysłuchiwało się jury w składzie: p.Teresa Stępniak, p.Beata Batorowicz-Sebastjańska, p.Małgorzata Socha oraz p.Hanna Karska-Buczek. Zadaniem jurorów było wyłonienie najciekawszych prezentacji, które wkrótce zostaną nagrodzone. Uroczystość zakończyła się degustacją potraw różnych narodów, przygotowanych przez uczniów i rodziców klas uczestniczących w projekcie.Był to niewątpliwie najbardziej atrakcyjny i najsmaczniejszy punkt programu. Serdecznie dziękujemy Uczniom z klas IIIa i IIIb oraz Ich Rodzicom za ogromne zaangażowanie w realizację projektu.

image image
image image
image image

03.10.2017
Film Superbohaterowie nakręcony przez uczniów ZSO nr 8 w Łodzi i Pana Grzegorza Habryna. Został on zgłoszony przez Społeczną Akademię Nauk w Łodzi na Thessaloniki International Film Festival 2017.

03.10.2017
W dniach 28 i 29 września 2017 roku uczniowie klas trzecich uczestniczyli w wycieczce do Ślesina. Mieszkaliśmy w lesie, w pięknie położonym nad Jeziorem Ślesińskim ośrodku Gwarek. Pomimo dość chłodnego w tym roku września, pogoda nam dopisała, a świecące przez dwa dni słońce współgrało z naszymi dobrymi humorami. Uczniowie doskonale bawili się i poszerzali swą wiedzę oraz umiejętności podczas gry terenowej, integrowali się w czasie zabaw zespołowych oraz spacerów. Nie zabrakło także ogniska z kiełbaskami i śpiewem przy akompaniamencie gitary, a także pamiątkowych fotografii. Miło spędzony czas na długo pozostanie w naszej pamięci!

image image
image image
image image

28.09.2017
Klasy: IIIa i IIIb w słoneczny wrześniowy dzień odwiedziły łódzki cmentarz żydowski. Była to ostatnia wycieczka w ramach projektu edukacji regionalnej Łódź miastem czterech kultur, którego realizację rozpoczęto w roku szkolnym 2016/2017. Nasz przewodnik, pan Hubert Rogoziński, przedstawiciel gminy żydowskiej, w Domu Przedpogrzebowym opowiedział nam o rytuałach związanych z pochówkiem Żydów. Następnie odbyliśmy spacer alejkami cmentarza, oglądając macewy i poznając ich symbolikę. Podziwialiśmy nagrobki znanych rodzin żydowskich, odwiedziliśmy także grób rodziców łódzkiego poety, Juliana Tuwima. Z zainteresowaniem przyglądaliśmy się nagrobkowi Izraela Poznańskiego,który nazywany jest ostatnim pałacem fabrykanta. Ogromne wrażenie wywarło na nas pole gettowe, na którym spoczywają łódzcy Żydzi-ofiary Holokaustu. Wycieczka ta była bardzo pouczającą lekcją historii i tolerancji.
Opiekunowie projektu:
Hanna Karska-Buczek
Sławomira Matuszko

image image
image image
image image

27.09.2017
Jest nam ogromnie miło poinformować, że Polskie Towarzystwo Informatyczne przyznało naszym pracowniom informatycznym po raz kolejny certyfikat Laboratorium ECDL, w którym mogą odbywać się egzaminy na Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych.

image image

27.09.2017
Dyrektorzy i nauczyciele z SP nr 141 w Łodzi, SP nr 199 w Łodzi, SP nr 33 w Łodzi, Publicznej Szkoły Podstawowej "Mileszki" w Łodzi, Gimnazjum nr 33 w Łodzi, ZSO nr 1 w Łodzi i ZSO nr 8 w Łodzi brali udział w wizycie studyjnej w POLIN.
Organizatorką wyjazdu była nauczycielka Monika Szymczak.

image image
image image

Dziennik

Zastępstwa

Plan lekcji

Usprawiedl.

Facebook
KALENDARZ SZKOLNY

Copyright © 2016 Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Łodzi | Wszelkie prawa zastrzeżone | Administrator strony: admin@zso8.pl